Jak se zbavit problémů při usínání poradí Stanex.cz

Usínání je proces, při kterém mají někteří jedinci velké problémy. Jedná se o osoby všech věkových kategorií, od známých dětských „nespavců“ přes produktivní věk až po osoby věku důchodového. Příčin samozřejmě existuje velké množství, avšak nemalý podíl na tomto bloku při usínání má například příliš mnoho smyslové stimulace, nevhodné prostředí pro spánek, špatná spánková hygiena, nedostatek uklidňujících rituálů před samotným ulehnutím a tak dále.

Přitom často sami u sebe nevidíme, co v této oblasti děláme špatně, proto nabízíme několik tipů na to, co by mohl třeba být zádrhel právě ve vašem případě.

Chování před spaním

Mnoho z nás tráví večer u televize, počítače či na mobilu. Na tom samozřejmě není nic špatného, avšak modré světlo vyzařující z displeje nás může nepřirozeně stimulovat a probírat, a proto máme následně problémy s usínáním.

Odborníci tvrdí, že stačí 30 minut před ulehnutím elektroniku odložit a raději vzít do ruky papírovou knihu, a usínání si tak výrazně usnadníme. Kromě toho můžete ve večerních hodinách zmírnit osvětlení a používat teplé odstíny žárovek a dále pomocí nastavení či aplikace stejným způsobem přizpůsobit i světlo vyzařující z našich zařízení.

Pomoci může také večer umístit mobilní telefon dál od naší postele, abychom neměli tendenci ho bezmyšlenkovitě brát do ruky v průběhu večera a noci.

Potřeba rituálů

U malých miminek a dětí neustále zdůrazňujeme, že je třeba je na spaní „připravit“, tedy vykoupat je, obléci, dát jim vhodnou večeři, vyčistit zuby, přečíst pohádku a ukládat je ke spánku v jednotný čas. To jsou základy, které jsou známy i lidem, kteří rodiči vůbec nejsou.

Proč to tedy nedodržujeme i sami u sebe?

Můžete argumentovat tím, že děti jsou jiné, avšak z hlediska potřeby rituálů v různých denních dobách jsme zcela stejní. Rituály dospělých samozřejmě mohou být jiné – dát si bylinkový čaj, přečíst si knihu, vyvětrat ložnici – cokoli vyhovuje právě vám.

Tento proces uklidnění by samozřejmě neměl zahrnovat takřka žádnou elektroniku, fyzickou námahu ani sladké a kofeinové potraviny.

Naše postel

Postel by měla být místem vyhrazeným jen pro spánek anebo odpočinek. To znamená ideálně žádné jídlo v posteli, žádná aktivní práce na počítači či mobilu, žádné studium v posteli a podobně.

Prostředí je to samozřejmě příjemné, ale náš mozek je pak zmatený, že někdy se na tom samém místě pracuje a někdy by najednou měl být klidný a spát. K bezproblémovému usínání samozřejmě patří příjemné vybavení postele.

Vyhovující matrace, prostěradla, přikrývky a polštáře, ložní prádlo. Pro léto chladivé, pro zimu hřející, ideálně z hypoalergenních složek. A pokud si v záplavě zboží nevíte rady, navštivte náš specializovaný e-shop Stanex.cz, kde jsme na ložní povlečení skutečnými odborníky.