Aeru Vodochody loni vzrostl provozní zisk na víc než 974 mil. Kč

Výrobci letadel Aero Vodochody loni vzrostl provozní zisk před zdaněním na více než 974 milionů korun, o rok dříve činil 70 milionů korun. Čistý zisk byl loni 192 milionů korun. Hospodaření ovlivnila část tržeb z prvních kontraktů letounu L-39NG, z programu Irák a též z generálních oprav letounů L-159 pro českou armádu. Letos společnost očekává další nárůst tržeb, a s tím související vyšší zisk. Tyto informace sdělila mluvčí Aera Radka Černá.

„Rok 2022 se nesl ve znamení významných událostí a můžeme jej považovat za přelomový. Pro náš nejnověji vyvinutý letoun L-39NG jsme získali typovou certifikaci bez omezení, která je hlavním předpokladem pro registraci jednotlivých letadel u zákazníků,“ uvedl prezident Aera Viktor Sotona. Dodal, že se tak završilo desetiletí vývoje, certifikace, testování a rozsáhlých investic, které k úspěšnému zahájení sériové výroby letounu L-39NG byly potřeba.

Aero pokračovalo mimo jiné s výrobou letounu L-39NG pro Vietnam, kontrakt je na 12 letounů, pracovalo též na kontraktu s Maďarskem a spustilo výrobu prvních letounů pro státní podnik LOM Praha. Celkem společnost uzavřela čtyři kontrakty na dodávky 34 kusů L-39NG a další nové smlouvy jsou v jednání. První letouny L-39NG dodá Aero zákazníkovi ve druhé polovině letošního roku.

Aero se také věnuje programům pro letouny L-39 a L-159 a na pokračování a rozvoj ve strategických programech, kterými jsou hlavně dodávky pro letouny C-390 Embraer a A220 Airbus.