Agrofert má všechna povolení ke koupi části rakouského Borealisu

Divize, kterou chce Agrofert převzít, má výrobu vedle Francie také v Rakousku a Německu. Její prodejní a distribuční sítě využívají Dunaj. Agrofert loni uvedl, že v případě úspěšné transakce se aktivity skupiny rozšíří také na nové trhy, kde holding zatím nepůsobil vůbec nebo pouze okrajově. Jde o Francii, Benelux, Španělsko, Rakousko, Itálii nebo jihovýchodní Evropu.

Rakouská tisková agentura APA loni napsala, že holding díky převzetí divize zdvojnásobí svou výrobu hnojiv. S produkcí osmi milionů tun ročně by byl druhým největším výrobcem hnojiv v Evropě za norskou společností Yara.

Borealis spadá pod rakouskou petrochemickou skupinu OMV. Společnost původně chtěla divizi pro výrobu hnojiv prodat za 455 milionů eur ruskému koncernu EuroChem. Z této dohody však sešlo kvůli západním sankcím vůči Rusku.

Holding Agrofert sdružuje téměř 200 firem. působí v chemickém průmyslu, zemědělství a potravinářství. Kromě toho vlastní také lesnické společnosti, podniká v segmentu pozemních technologií a technice, logistice, dopravě či v médiích. Do února 2017 vlastnil Agrofert bývalý premiér a předseda hnutí ANO Babiš, kvůli zákonu o střetu zájmů své akcie vložil do svěřenských fondů.