Loftové bydlení je trendy

Loft nemusí nutně znamenat jen bydlení pod střechou v půdním bytě. Popustit uzdu fantazii je možné také v bývalých výrobních halách. Dvě věci mají tyto oba typy bytů společné, a to je jednolitý, většinou rozsáhlý, prostor s minimem příček a individuální přístup.

Staré tovární haly přímo vybízejí k tomu, aby jim jednoduchý, minimalistický a případně i industriální styl vdechnul nový život. Rekonstrukce bývalých fabrik není levnou záležitostí a vyžaduje cit. Byt má charakter ateliéru s multifunkčním prostorem, jehož zóny na sebe plynule navazují a vzájemně se doplňují díky jednotnému stylu. Jen místa velmi osobní, jako je sociální zázemí a případně ložnice, jsou od ostatního prostoru odděleny příčkami. Vysoké stropy továrních prostor umožňují vybudování vestavěného podlaží, přičemž schody spojující obě dimenze bývají často dominantou loftového bydlení. Příjemné zpestření je přináší střešní terasa. Zajímavé a vysoce funkční prvky tvoří pravidelně rozmístěná okna, která díky světlé výšce prostoru zaujímají podstatně větší plochu a zajišťují tak dostatek světla do všech zón.

Interiér zbudovaný a zařízený v industriálním stylu disponuje materiály v jejich surové přírodní podobě. Velmi dobře se uplatní kov a sklo. Společným rysem industriálních prostor bývají také přiznané instalační prvky, zůstávají tedy nezakryty a tvoří tak součást interiéru.

Průmyslový vzhled působí velmi striktně a chladně a nemusí vyhovovat úplně každému. Vhodným doplněním přírodními materiály jako je dřevo a kámen získá místo na útulnosti. Inspirací mohou být projekty navržené studiem architektů Andrew Franze z New Yorku, jehož rezidence jsou vzdušné, jednoduše, ale přitom velmi účelné zařízené. Dominantním materiálem je zde dřevo v tmavých a světlých teplých odstínech a to nejen na doplňcích a trámech, ale také na podlaze a rámech oken. Zdi proti vstupním dveřím přiznávají cihlu v celé ploše, naopak zdi s okny opticky rozdělují štukované a bíle vymalované pásy a díky tomu působí stěny odlehčeně. Prostoru vévodí kovové schodiště sdřevěnými schodnicemi spojující přízemní obytný prostor svestavěným patrem a prosklenou terasou s posezením v zeleni. Výhled na rostliny za skleněnou stěnou je tak přirozeným doplňkem a přináší do prostoru klid a vzdušnost. Nábytek kombinuje světlé dřevo a kov, svěžest a útulnost dodávají tyrkysové barvy potahových látek.

Otevřená dispozice s vhodně zvolenými prvky působí čistým a velmi útulným dojmem a vyzařuje charisma originality a neotřelosti. A to je loft.