Příprava svatby, krok za krokem

Váš den se blíží nezastavitelným tempem a vy si lámete hlavu nad tím, jak ho vlastně naplánovat. Co všechno je potřeba zařídit? Jak postupovat? Kolik pozvat hostů? Jak vybrat místo? Otázek je příliš a odpovědí málo. V tomto článku vám napovíme, odkud začít tak, abyste svou svatbu naplánovali s klidem a bez problémů.

1. Určení rozpočtu

Úplně prvním krokem musí být rozpočet. Kolik peněz si můžete dovolit do svatby zainvestovat? Podle toho, jak odpovíte na tuto otázku, se odvíjí úplně všechno – počet hostů (počítejte minimálně 1 000 Kč na jednoho), zda budete plánovat po obřadu hostinu, zařizovat hostům spaní, zaplatíte si catering nebo jídlo připravíte svépomocí a mnoho dalšího. 

2. Volba data a místa

Datum a místo jsou pro svatbu stěžejní.

Datum si můžete zvolit podle důležité životní události, numerologie nebo třeba počasí – ideální jsou soboty, protože si hosté nemusí na svatbu brát dovolenou a den po svatbě je neděle, kdy si všichni odpočinou.

Místo záleží hodně na financích – pokud chcete opravdu hezké místo přizpůsobené na svatby, připravte si i pár desítek tisíc jen na pronájem.

3. Seznam hostů

Sedněte si s partnerem/partnerkou a sepište si seznam hostů. Počet určete podle svého rozpočtu. Hlavně se snažte na lidech shodnout.

4. Výběr a objednání svatebních služeb

Budete potřebovat mnoho služeb profesionálů – je jen na vás, které všechny si objednáte. Hodí se mít fotografa, catering, kosmetičku a kadeřnici pro nevěstu, špatný nápad není ani chůva pro děti hostů.

5. Výběr a nákup svatebního oblečení

Rozhodněte se, kolik peněz chcete dát do šatů. Kvalitní svatební šaty můžou stát od deseti tisíc po padesát i více. Alternativou jsou půjčovny, pokud vám nevadí, že vám šaty ze svatby nezůstanou na památku.

6. Plánování obřadu

Hlavní je si určit, kde obřad bude. Může být tam, kde máte hostinu, v kostele, na úřadě, vlastně celkem kdekoli, kam dostanete oddávajícího. O podrobnostech se vždy raďte s matrikou.

7. Doprava a ubytování

Hosté budou očekávat, že budete mít zařízenou dopravu a ubytování. Pokud to v plánu nemáte, dejte jim to vědět. Ubytování se dá zajistit pronájmem hotelu, pro mladší kamarády i kempem nebo třeba sokolovnou. Zařiďte si také řidiče a svozy z nejbližších zastávek hromadné dopravy pro hosty, kteří nepřijedou autem.